سبدسنجی
يکشنبه، 25 تير 1396

سرمایه‌گذاری با ریسک کمتر از اصول سرمایه‌گذاری گراهامی است، در نتیجه سپرده‌گذاری در بانک و اوراق درآمدثابت نظیر اوراق پروژه، اوراق خزانه دولتی و اوراق صندوق‌های درآمدثابت از اهمیت بالایی برخوردارند. توجه کنید که نباید همه سرمایه خود را روی سهام سرمایه‌گذاری کنید یا حتی همه پول خود را به اوراق درآمدثابت یا سپرده بانکی اختصاص دهید. به طور کلی سبد سرمایه کذاری شما باید شامل چندین سرمایه گذاری متفاوت باشد. همواره این جمله را به خاصر بسپارید : هیچ‌گاه همه‌ی تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نگذار! این استراتژی برای حفظ اصل سرمایه و کاهش ریسک سبد سرمایه‌گذاری شماست.

سعی کنید تا شخصیت سرمایه‌گذاری خودتان را کشف کنید و متناسب با آن نوع سرمایه‌گذاری خود را انتخاب نمایید. شخصیت‌های سرمایه گذاری به سه دسته‌ی ریسک‌پذیر، ریسک‌گریز و ریسک خنثی تقسیم می‌گردند. ریسک خنثی افرادی هستند که ریسک سرمایه‌گذاری برای آن‌ها تفاوتی ندارد. معمولا نسبت میزان سهام به اوراق درآمدثابت در سبد سرمایه‌گذاریِ افراد ریسک‌پذیر حدود 75 به 25 و برای افراد ریسک‌گریز 25 به 75 و برای ریسک‌خنثی‌ها با نسبت برابر 50 به 50 پیشنهاد می‌شود.

هوشمند سهم در بخش سبدسنج امکان مشاهده و مدیریت میزان سهام و اوراق درآمد‌ثابت را برای شما فراهم می‌آورد. علاوه بر آن از طریق دیده‌بان می‌توانید تغییرات سهام مورد نظر خود را رصد کرده و سبد خود را به روز رسانی کنید.