آموزش، مهم ترین اصل بازار سرمایه
سه‌شنبه، 31 مرداد 1396

سهام میخرم، بعداز مدتی قیمتش بالا می‌رود ، می‌فروشم و پولدار می‌شوم! آسان بنظر می‌رسد نه؟

اجازه بدهید چند مثال را بزنیم:

1.فکر کنید که قرار است هفته بعد یک امتحان ریاضی از شما گرفته شود. چه کار می‌کنید؟ مستقیم سر امتحان می‌روید، مطمین از اینکه بیست می‌شوید؟

2.حال تصور کنید که یک وسیله الکترونیکی جدید و پیچیده پیش روی شماست که کار با آن را بلد نیستید. چه می‌کنید؟

جالب است که افرد برای چنین موقعیت های عادی زندگی خود وقتی را جهت آماده شدن و یادگیری می‌گذارند ولی زمان ورود به بازار‌های سرمایه اقدام به یادگیری اولیه نمی‌کنند. اکثریت افراد، بدون هیچ آموزشی وارد بازار شده و شروع به خرید و فروش می‌کنند. این خطرناک ترین کار ممکن است! شاید برای چندین بار موفقیت‌هایی نصیب آنها شود ولی این شانس پایدار نخواهد بود.

آیا شنیده اید که بورس همان قمار است؟ موفقیت در بورس رانت و خبر‌های پشت‌پرده می‌طلبد؟ همین معاملات بی‌برنامه و عجولانه و از سر‌ناآگاهی باعث چنین تفکراتی شده است. علاوه برآن، چنین افرادی بازار را برای دیگر معامله گران مختل می‌کنند و باعث حرکات جمعی نابخردانه می‌گردند.

در دوره یادگیریتان، خود را برای ضرر یا شکست آماده کنید. به خودتان سخت نگیرید، شما در حال یادگیری هستید و میتوانید هر خطایی را مرتکب شوید. به همین دلیل با پولی وارد بازار شوید که به آن نیاز‌ ندارید. اما از خطاهای خود درس بگیرید . بسیاری از بزرگان بورس نیز در اولین معاملات خود با شکست مواجه شده اند. افرادی همانند وارن بافت نیز در اولین معاملات خود شکست خوردند، ضرر کردند یا تصمیمات اشتباه گرفتند. آن‌ها ناامید نشدند چون ایمان داشتند که می‌آموزند و شیوه خود را تصحیح میکنند. به خودتان اجازه دهید تا آزاده بیاموزید و خطا کنید.

سرمایه گذاری در بازارسرمایه یک تخصص است، آن را بیاموزید. از امروز شروع کنید.