مراحل سرمایه گذاری
سه‌شنبه، 25 مهر 1396

ترس از ورود به بازار، شکست‌ها و زیان‌های بی‌پایان گذشته، احتمال ازدست دادن اصل سرمایه و نداشتن سرمایه شخصی از جمله عواملی هستند که افراد را برای حضور در بازارهای مالی و شروع سرمایه‌گذاری منصرف می‌کند. اما این دلایل تنها توجیهاتی است که افراد برای فرار از یادگیریِ سرمایه‌گذاری می‌آورند. دست‌آویزی برای رهایی از یک تغییر بزرگ.

کسانی که فقط با قصد سود کردن و بدون هیچ دانش و یا پیشتوانه‌ای به بازارهای مالی وارد می‌شوند، محکوم به شکست هستند. بسیاری افراد روزهای اول شروع سرمایه‌گذاری با شور وهیجان فراوان وارد شده و در آخر با زیان فراوان خارج می‌شوند. این مساله تنها مختص به ایران نیست. برای ورود به هر حوزه‌ای باید دانش مربوط به آن را کسب‌کرده و جوانب آن را بسنجید. بازارهای مالی در کنار سوددهی ، مقداری ریسک غیرقابل اجتناب را هم در بردارند. سرمایه‌گذاران باید همواره انتظار سود داشته باشند و برای افزایش سود و به حداقل رساندن ضرر خود تلاش کنند. در دنیای فناوری‌محورِ کنونی یادگیری به شدت آسان شده است و دسترسی به دانش برای عموم فراهم است.

شیوه‌ها و استراتژی‌های گوناگونی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد و هر شخص می‌تواند شیوه مخصوص به خود را داشته باشد. اما به طور کلی دو شیوه تحلیل تکنیکال و فاندامنتال (بنیادی) از شیوه‌های رایج تحلیل بازار بورس و سرمایه هستند. در ذیل به بررسی مختصری از این دو شیوه می‌پردازیم:

تحلیل تکنیکال یا فنی: پیش‌بینی قیمت‌ سهام براساس اطلاعات بازار، روند قیمت‌های گذشته و حجم معاملات. در واقع تحلیل‌گران تکنیکال معتقد اند که پیشینه قیمتی یک سهم تکرار خواهد شد آن هم براساس مدل‌های از‌پیش قابل‌بررسی.

تحلیل فاندامنتال (بنیادی): از طریق بررسی صورت‌های مالی شرکت، رقبای موجود و وضعیت بازار، ارزش واقعی یا همان ارزش ذاتی سهام را محاسبه می‌کنند. روش فاندامنتال مدت زمان طولانی‌تری را برای نتیجه‌دهی لازم دارد ولی قابل‌اتکاتر، مطمئن‌تر و با مفهوم سرمایه‌گذاری وفق‌پذیرتر است.

به طور کلی افراد می‌توانند با دانستن دو مورد سرمایه‌گذاری موفقی را تجربه کنند. اینکه پول کجا می‌رود و آیا آنجا جای مناسبی هست یانه؟

برای تجربه یک سرمایه‌گذاری بورسی موفق لازم است به چند سوال پاسخ دهید:

1. پول هوشمند کجاست؟ پول هوشمندSmart Money در وضعیت خرید به پولی گفته می شود که عده کمی حقیقی یا حقوقی مقدار زیادی از آن را صرف خرید از بازار یا عمدتاً خرید از تعداد زیادی فروشنده کرده باشند. "مقدار زیاد" در این تعریف به بیش از سه برابر متوسط 20روزکاری قبل یا ماه قبل اتلاق می شود. اگر چنین جریانی از نقل‌وانتقال پول را در بورس کشف کنید، خواهید توانست به مرحله بعدی بروید تا ببینید ارزش ذاتی این سهم به‌واقع منطبق با پول ورودی به آن هست یانه.

2. ارزش ذاتیسهم چقدر است؟

ارزش ذاتی Intrinsic Value بر اساس اصول بنیادی سرمایه‌گذاری به دست می‌آید و فارغ از جریان پول و روندهای قیمتی گذشته است، به عبارتی ارزش ذاتی یک سهام ، ارزش واقعی آن سهم است که از طریق بررسی بنیادی شرکت قابل محاسبه است. در یک روش ترکیبی مبتنی بر سه روش گراهام سنجی، بافت سنجی و درمن سنجی می‌توان ابعاد مختلف ارزش بنیادین یک سهم را کشف و بررسی کرد. بنیامین گراهاممولف سرمایه‌گذار هوشمندIntelligent Investor یکی از برترین کتابهای سرمایه‌گذاری، یک تحلیلگر گذشته نگر است و سهم را از دید خود بررسی می‌کند. برای دستیابی به روش او باید همه کتابش را بررسی نموده و عصاره منطق او را در خصوص گذشته یک سهم درک کنیم.وارن بافتیک تحلیلگر آینده نگر است. او مشاور اقتصادی باراک اوبامارئیس‌جمهور سابق آمریکا و ثروتمندترین فرد جهان در اوج رکود اقتصادی 2008 و صاحب بیشترین ثروت کسب‌شده از بورس است که هرچند از اصول گراهام آموخته‌های فراوان دارد اما روش او مبتنی بر نگرش به آینده و اهمیت به درآمدهای آتی یک سهم استوار است. از طرف دیگر دیوید درمنیک سفته‌باز باتجربه در بورس امریکا است که یک روش تلفیقی ابداعی ارائه نموده است. او در کتاب راه‌برد سرمایه‌گذاری معکوسContrary Investment Strategy به توضیح و شرح روش موفق و بارها بازآزموده خود پرداخته است و پرده از یکی از کاراترین و ساده‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری بورسی برداشته‌است.