درخصوص اوراق قرضه و سهام
يکشنبه، 19 آذر 1396

💎درخصوص اوراق قرضه و سهام : گفتاری از بنیامین گراهام پدر سرمایه گذاری مبتنی بر ارزش ذاتی


📌تورم و مبارزه با آن در سال های اخیر، بخش زیادی از ذهن مردم را اشغال کرده است. کاهش قدرت خرید دلار در گذشته  و به خصوص ترس( یا امید سفته‌بازانه) از کاهش بیشتر و جدیِ ارزش پول در آینده، به طور زیادی تفکر بازار سهام را تحت تأثیر قرارداده است. مشخص است که افرادی با درآمد ثابت، وقتی هزینه‌های زندگی افزایش می‌یابد و نقدینگی آن‌ها همان مقدار قبلی است، تا چه حد به مشکل می‌افتند.

📌دارندگان سهام اما، این امکان را دارند که کاهش قدرت خریدِ پولشان، شاید با افزایش سود تقسیمی یا افزایش قیمت سهامشان جبران شود.
برمبنای این حقایقِ غیرقابل انکار بسیاری از افراد مالی نتیجه می‌گیرند که
1️⃣اوراق‌قرضه از این پس جذابیت گذشته را برای سرمایه‌گذاری ندارند و درنتیجه
2️⃣بنا به ماهیت سهام عادی، سهام از اوراق قرضه  بهتر است.

📌حتی شنیده می‌شود که بسیاری موسسات به مشتریان خود توصیه می‌کنند که همه دارایی خود را به جای اوراق قرضه به سهام تبدیل کنند. این یک بازگشت کامل از اصول روزهایی است که برخی صندوق های سرمایه‌گذاری به لحاظ قانونی فقط ملزم به خرید اوراق‌قرضه درجه یک( و گزینش اندکی از سهام ترجیحی ) بودند.

📌اختصاص همه پُرتفو به سهام هم همان مقدار بی‌معنی است که اختصاص همه پُرتفو به اوراق قرضه. تا همین چند سال پیش گفته می‌شد هر اوراق‌قرضه‌ای از هر سهمی در بازار بهتر و ایمن‌تراست. در این فصل سعی خواهیم کرد تا شاخص های متعددی را بر تورم اِعمال نماییم تا به نتایجی برسیم که سرمایه‌گذارِ هوشمند بتواند از انتظارات مرتبط با رشد قیمت در آینده استفاده ببرد.