پول هوشمند کجاست؟
دوشنبه، 28 اسفند 1396

بررسی ورود پول هوشمند به سهام

 

👈🏻👈🏻برای بررسی ورود یا خروج پول هوشمند روش 100درصد دقیقی وجود ندارد و شخص بنابه تجربه و اطلاعاتی که از سهم خاص دارد می‌تواند این بررسی را انجام دهد.ما سه روش اصلی برای بررسی ورودی یا خروجی بودن سهام را خدمت شما عرض می‌نماییم و روش‌های دیگر را به شما واگذار می‌کنیم. این سه روش همه روش‌ها نیستند ولی در بسیاری موارد ره‌نمودهای راه‌گشایی ارائه می‌کنند و خیلی از گزینه‌های نادرست برای ورود را حذف می کنند. دقت کنید پیش از بررسی این موارد، ورود حجم بالای پول را به سهم، توسط هوشمندسهم کشف کرده باشید و سپس اقدام به بررسی موارد زیر کنید.

1️⃣نسبت تعداد خریدار به فروشنده

 

براساس این مقیاس، اگر روی حجم بالا، تعداد کمی خریدار از تعداد زیادی فروشنده خریداری نموده باشند، به اصطلاح سهم را از بازار جمع کرده اند یا آن را خشکانده‌اند. از سهمی که خشکیده یا از بازار جمع شده انتظار می‌رود حرکات سریعی داشته باشد زیرا فروشندگان جزء آن را فروخته‌اند و نمی‌توانند در بازار نقش‌آفرینی کنند. به این فاکتور قدرت خریدار به فروشنده هم گفته می شود و عکس آن، فروش تعدادی محدود به تعدادی زیادی خریدار است که به اصطلاح بازار به آن خالی کردن سهام (یا...) گفته می‌شود. بسیار دقت کنید در روندهای بازار حریص نباشید و سهام را بدون هیچ‌گونه تعصبی برای روند بررسی کنید، حتی اگر این‌کار را انجام دهید، هیچ تضمینی نیست، صددرصد موفق شوید بنابرین عجله نکنید.

 

2️⃣بررسی شاخص قدرت نسبی

 

برای بررسی شاخص قدرت نسبی می‌توانید از نرم‌افزار رایگان مفیدتریدر استفاده کنید. براین اساس فاکتور، RSI (Relative Strength Index) یا شاخص قدرت نسبی نشان می‌دهد سهم در مرحله اشباع خرید یا اشباع فروش قراردارد یا ندارد. زمانی که RSI بالای 70 باشد، سهم در مرحله اشباع خرید است، به عبارت دیگر سهم را مدت‌ها به صورت خرد از بازار جمع کرده‌اند و اکنون که شما سیگنال حجم دریافت می‌کنید، برای خرید ریسک بیشتری را می‌پذیرید و به احتمال زیاد در زمان خروج بزرگان در حال ورود هستید و شانس زیادی برای کسب سود کوتاه‌مدت ندارید. قدرت نسبی زیر 30 یعنی اشباع فروش و اگر حجم ورودی پول را در قدرت نسبی زیر 30 کشف کنید، این یکی از رگه‌های طلایی فرصت‌ خرید کوتاه‌مدت در بورس است. با این حال بازهم باید بررسی کنید آیا سهام به لحاظ بنیادی درحال نابودشدن نیست و آیا امکان دارد سرمایه شما به خاطر شاخص قدرت نسبی به کلی از بین برود یانه؟ این مورد نشان می‌دهد شما چقدر می‌توانید سرمایه وارد این سهم کنید. بنابرین همزمان ارزش ذاتی سهم را بررسی کنید و چشمان خودتان را به نیت رویاهایتان با آینده سهم نبندید.

3 وضعیت حقوقی‌ها و معاملات بلوکی

دقت کنید، همه آنچه گفته شد، می‌تواند پرداخته یک سری معامله گردشی یا معامله بلوکی باشد، برای اینکه این مساله را کشف کنید، نیازمند آن هستید که معاملات حقوقی و بلوکی را از روی سهم در تارنمای tsetmc یا همان سامانه معاملات به دقت بررسی کنید. اگر معاملات گردشی دائمی یا حجمی مشکوک روی سهم ملاحظه نمودید، باید جهت روند قیمت سهم را بررسی کنید و منافع حقوقی ناشی از افزایش دادن یا کاهش دادن قیمت را جویا شوید. در هرلحظه لازم است بدانید سهمی که بررسی می‌کنید وضعیت بنیادی مناسبی دارد یانه؟ به‌عبارت بازار، آیا گوری که برآن فاتحه می‌خوانید، دارای مرده هست یا نه؟

 

درپایان تاکید می‌کنیم، کسب سود از روندهای مثبت بازار نیازمند دقت، دانش و تجربه بالاست و اگر فاقد این توانایی‌ها هستید، مدتی به صورت تمرینی اقدام به خریدوفروش خیالی و ثبت آن روی کاغذ نمایید و بازدهی خودرا بررسی نموده سپس اقدام به سفته‌بازی هوشمند نمایید.