تفاوت سرمایه‌گذاری و سفته‌بازی
شنبه، 3 تير 1396

." یک عملیات سرمایه‌گذاری، عملیاتی است که از آن طریق، تحلیل می‌تواند، از ایمنی اصل سرمایه و بازدهی کافی آن اطمینان حاصل نماید. هر فعالیتی که این پیش‌نیاز‌ها را تامین نکند، سفته‌بازانه است." باید جلوی این فکر مطالعه‌کنندگان را گرفت که "سرمایه‌گذار" به هر موجودی گفته می‌شود که در بازار سهام حاضر است. 

روزنامه ها از واژه "سرمایه‌گذار" در این مثال استفاده می‌کند تا به زبان ساده وال‌استریت[1] هر کسی را که سهمی ‌می‌خرد یا می‌فروشد سرمایه‌گذار کند، بدون توجه به اینکه چه چیزی، با چه هدفی یا به چه قیمتی، نقد یا حتی نسیه می‌خرد یا می‌فروشد؟! این را با نگرش عمومی‌ به سهام در سال 1948 مقایسه کنید که بالای 90% کسانی که مورد سوال قرار‌گرفتند مخالف خرید سهام عادی بودند.[2] تقریباً نیمی‌از افراد، گفتند این کار "نامطمئن یا قمار" است و تقریباً نیمی ‌هم دلیل آوردند که "با این کار آشنایی ندارند." در واقع خیلی جالب بود (هرچند تعجب آور هم نبود) که خرید سهام عادی از هر نوعش به عنوان بسیار سفته‌بازانه یا خطرناک شناخته می‌شد، درحالی که در همان حال، این سهام، به قیمت‌هایی بسیار جذاب در حال معامله بودند و به زودی بیشترین رشد تاریخشان را آغاز می‌کردند. از آن طرف، این حقیقت که این سهام بعدها به سطوح بدون شک خطرناکی افزایش قیمت یافته‌اند، به خاطر گذشته زرین این سهام، این‌گونه قضاوت شد که حالا این سهم‌ها، "فرصت سرمایه‌گذاری" شده‌اند و کلیه خریداران هم، "سرمایه‌گذار" هستند.

 

[1]وال استریت بازار بورس کشور ایالات متحده آمریکا مستقر در شهر نیویورک است.

[2] این نگرش 75 سال پیش 90% مردم در کشور آمریکا خیلی شبیه نگرش امروزی در کشور ایران به خرید سهام است که آن را فعالیتی قمارگونه می‌داند.عنوان مقاله 1962 نشان می‌دهد که این نگرش چقدر سریع می‌تواند عوض شود. نظرسنجی که عبارت گراهام بر آن مبتنی است در سال 1948 توسط دانشگاه میشیگان در بولتن فدرال رزرو(Federal Reserve Bulletin) چاپ شد. از مردم سوال می‌شد، "فرض کنید شخصی نمی‌خواهد پولش را خرج کند، او می‌تواند آن را در بانک بگذارد، اوراق قرضه بخرد یا می‌تواند آن را سرمایه‌گذاری کند. به نظر شما خردمندانه ترین انتخاب برای سرمایه‌گذاری پول نقد در شرایط امروزی چیست؟ پولش را در بانک بگذارد؟ اوراق قرضه خریداری کند؟ آن را در املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری نماید؟ یا اینکه سهام عادی شرکت ها را خریداری نماید؟" فقط 4% مردم فکر می‌کردند که سرمایه‌گذاری در سهام نتایج رضایتبخشی دارد. 26% فکر می‌کردند که "نامطمئن" یا "قمار" است. از 1949 تا 1958 بازار سهام یکی از بالاترین بازدهی های ده ساله تاریخ خود را با متوسط سالانه 18.7% به نمایش گذاشت.